Ik ben in zijn algemeenheid helemaal niet slecht te spreken over de rechtspraak in Nederland. Bodes zijn behulpzaam en doorgaans werkt voorlichting goed mee. Maar de laatste tijd zijn er een aantal incidenten geweest waar ik bepaald niet blij van word en waardoor ik mijn werk niet ongestoord kan doen. En dat dient de rechtspraak zich eens aan te trekken.
Jaren geleden kreeg de rechtbank in Amsterdam het eens voor elkaar om de voor stalking veroordeelde Jeroen de Kreek (die volledig ontoerekeningsvatbaar is verklaard en mij meerdere keren bedreigde) naast mij neer te zetten aan de perstafel in de zittingszaal. In de rechtbank in Groningen werd ik al eens in de perskamer geconfronteerd met een stalker, die als burgerjournalist ineens opdook.
Incidenten van lang geleden. Maar de laatste tijd is het weer raak.
Arnhem
Nog niet zo lang geleden werd ik in de rechtbank van Arnhem uitgemaakt voor ‘vieze pedofiel’ door een dader die net was veroordeeld tot een celstraf. Mind you: omdat hij een man ten onrechte neer had gezet als pedofiel.
Het was letterlijk een heterdaadje (laster), maar het parket in Arnhem kreeg het in zijn oneindige wijsheid voor elkaar de zaak te seponeren. De gebiedsofficier vertelde, nadat ze mij helemaal naar Arnhem liet komen, met droge ogen dat ze hier de politie ‘niet mee wilde belasten’.
Dit geheel in tegenspraak met het beleid van het OM om altijd opsporingshandelingen te verrichten als het gaat om belaging van journalisten bij een verdachte die met naam en toenaam bekend is. En het gegeven dat hier nauwelijks capaciteit voor nodig is.
Inmiddels ben ik bezig met een artikel 12-procedure.
Den Bosch
Niet veel later werd ik bij het Hof in Den Bosch door een vrouw die zich journalist noemt (maar dat niet is), betrokken in de inhoudelijke behandeling van een zaak. De verdachte was nogal boos dat hij eerder een contactverbod had gekregen met zijn oom en meende dat het OM niet een ‘gezin uit elkaar kon trekken’.
De vrouw die geen journalist is schamperde notabene vanaf de perstafel (waar ze helemaal niet mocht zitten) en voor iedereen duidelijk te horen dat ik dit ook niet mocht doen.
Bedenk hierbij ook nog eens dat er inmiddels drie aangiftes liggen tegen deze vrouw, waaronder een aangifte van bedreiging, laster, doxing en opruiing gepleegd tegen ondergetekende.
Accreditatie
Hoewel het Hof later in een mail erkende dat het hier niet goed was gegaan en er voor de volgende zitting in de zaak extra maatregelen zouden worden genomen, kan dit natuurlijk nooit de bedoeling zijn. De schaarse persfaciliteiten die er zijn, behoren aan de pers. Daar hebben we gewoon accreditatie voor.
Je laat in een voetbalstadion hooligans ook niet op de perstribunes zitten.
Utrecht
Afgelopen donderdag was het weer raak. Een uur voor de zitting was ik in de rechtbank Utrecht, waar ik de dienstdoende bode letterlijk heb gewezen op de komst van een vrouw die zich journalist noemt (terwijl ze dat niet is).
Terwijl ik in de perskamer van de rechtbank in Utrecht mij rustig aan het voorbereiden was op het kort geding van Kenniscentrum Rutgers tegen het oerconservatieve Civitas Christiana, stampte eerst fakkeldreiger Max van den Berg de perskamer binnen. Veel kans kreeg hij niet, want ik heb hem er net zo snel weer uitgegooid, maar het kan niet zo zijn dat wij niet eens in de perskamer rustig kunnen werken.
Idioot
En daar bleef het niet bij. Want toen ik voor de deur van de rechtszaal stond te wachten op het begin van de rechtszaak, meende de vrouw die zich journalist noemt (maar dat niet is) mij nog even uit het niets een idioot te noemen. Op X vertelde ze later doodleuk dat ik bewust naast haar was komen te staan, maar dat was geenszins het geval. Er stonden zelfs mensen tussen. Als je moet liegen om je punt te maken, heb je geen punt.
Al eerder gaf ze overigens op X aan dat het haar zelfbenoemde taak was om mij te ‘ondermijnen’. Later schreef ze wederom op X een tweet over de zaak, waarbij ze afsloot met de tekst Team Gezin in Gevaar.
Mocht u nog twijfels hebben over haar status als ‘journalist’.
Pedo’s
Zelfs daar bleef het niet bij, want toen de advocaten van Kenniscentrum Rutgers de zaal in wilden lopen, schreeuwde dezelfde Max dat het ‘pedo’s en ‘vieze mensen’ waren. Ondanks de aanwezigheid van twee agenten en meerdere bodes werd er niet ingegrepen.
Sterker nog: niemand zei iets, waardoor ik mij maar geroepen voelde om Max tot de orde te roepen. Ondanks het overduidelijk plegen van een strafbaar feit (laster en belediging) mocht Max de hele zitting gewoon als publiek bijwonen.
Veel gekker gaan we het toch niet meemaken, zou je denken.
Mond houden
Maar dat was nog niet eens het einde, want toen de advocaat van Rutgers tijdens de inhoudelijke behandeling van de zaak aanstipte dat ze voor aanvang van de zitting uitgescholden werden en aan hen werd gevraagd of ze zelf ook kinderen misbruikten, bemoeide Max zich er weer mee door luidkeels te ontkennen.
Hij hield pas op toen de voorzitter hem te verstaan gaf dat hij nu echt zijn mond moest houden.
Maar Max zou Max niet zijn als hij na afloop van de zitting op de gang toch weer procespartijen benaderde omdat hij bewijs had voor zijn stelling dat het pedofielen waren. Pas toen greep de aanwezige politie in en werd hij door twee agenten met gepaste dwang naar de uitgang begeleid.
Rijkelijk laat, als je het mij vraagt.
Beveiliging
De pers, die zich na de zitting weer verzamelde in de perskamer, kreeg ondertussen van de bode te horen dat er inmiddels beveiliging was geregeld, zodat wij ongeschonden het pand konden verlaten. Ik heb dat beleefd geweigerd, want hoewel het te gek voor woorden is dat dit nodig is, kan ik Max wel aan.
Ik waardeer hierbij absoluut de inzet van de bodes overigens, maar waar zijn we nou in godsnaam met zijn allen mee bezig?
Misdragingen
Met alle respect verder voor de rechtspraak: maar wanneer komt hier eens een keer een einde aan? De schizofrene Max heeft een lange lijst van misdragingen in rechtbanken op zijn naam staan.
Hij filmt ongevraagd journalisten en betrokkenen voor de rechtbanken, schreeuwt en scheldt tijdens de inhoudelijke behandeling en loopt ongegeneerd perstribunes (bij Hof Den Haag) en zelfs de perskamer (Utrecht) in om de pers te confronteren met zijn waanbeelden.
Max zelf kan daar weinig aan doen verder. Hij heeft een ernstige persoonlijkheidsstoornis en bij gebrek aan werk en een dagbesteding is dit zijn leven, met een passie opgejaagd door de naar Brazilië gevluchte en meermalen veroordeelde complotdenker Micha Kat overigens.
Opgejaagd wild
Maar de rechtspraak kan er wel iets aan doen. Het kan niet zo zijn dat procespartijen als opgejaagd wild telkens maar weer geconfronteerd worden met een schuimbekkende Max, die werkelijk schijt heeft aan alles wat in rechtbanken verboden is. In het verleden filmde hij zonder toestemming vrolijk rechtszaken en procespartijen en alles flikkert hij online.
Het kan ook niet zo zijn dat een vrouw die zichzelf journalist noemt (maar dat niet is) rechtszaken wenst te verstoren omdat ze een zeer ongezonde obsessie heeft met een journalist en een permanent verstoord beeld van de werkelijkheid. Een vrouw die een dag later aangaf dat Max niets verkeerds had gedaan en gewoon ‘vragen stelde’.
Juist ja, uitschelden voor pedo’s is vragen stellen.
Filmen
Uiteraard stond Max donderdagmiddag mij opnieuw buiten de rechtbank op te wachten terwijl hij met zijn telefoon aan het filmen was, met in zijn kielzog een van plezier kirrende vrouw die zich journalist noemt (maar dat niet is). Ik ben na vijftien jaren schrijven over complotdenkers wel wat gewend, dus ik zal altijd rustig reageren, maar het is te gek voor woorden dat dit allemaal maar kan.
De eerste de beste punnikclub in Hubbekutteschutteveen zou een Max van den Berg na herhaalde misdragingen nog de deur uit schoppen, maar de rechtspraak blijft dit soort notoire verstoorders maar met open armen welkom heten.
Waardoor er letterlijk een onveilige situatie ontstaat voor journalisten die gewoon hun werk komen doen. En voor procespartijen die helemaal niet zitten te wachten op alle strafbare complotmeuk die over hen uitgestort wordt.
Kennelijk moet het eerst nog verder uit de hand lopen voor er eens ingegrepen gaat worden.
Uiteraard weet ik dat er per 1 juni 2025 een nieuwe persrichtlijn zal gelden. Journalisten dienen in het bezit te zijn van een goedgekeurde perskaart. Maar daar haal je een groot deel van de geschetste dynamiek niet mee weg.
Adviseur
Dus, rechtspraak: doe hier eens wat aan. Ik begrijp dat er ongetwijfeld eerst weer wekenlang oeverloos in projectgroepjes zal worden gesproken over ‘hoe we dit aanvliegen’ en er zal ongetwijfeld extern gezocht worden naar een veel te duur betaalde adviseur, maar dat boeit mij eigenlijk verder niet.
Doe eens een keer iets.
Ik heb dit nu genoeg op de agenda gezet. Het kan niet zo zijn dat ik steeds in de gaten moet houden welke mafklappers er nu weer voor de rechtbank, in de wandelgangen en zelfs in de perskamer opduiken om hun strafbare waanbeelden schaamteloos te etaleren.
Waardeer dit artikel!!
Als je dit artikel waardeert en je waardering wilt laten blijken met een kleine bijdrage: dat kan! Je kunt mij ook met een vast per bedrag per maand steunen: klik dan hier. Zo help je onafhankelijke journalistiek in stand houden.
Nou als dit niet meer duidelijk is voor de rechtspraak, dan kunnen we net zo goed alle wetjes in de prullenbak flikkeren.
Goede, logische regels, en die consequent naleven. Dat is ook de ruggesteun die de bodes verdienen.
Zij staan tegenover deze malloten.
En: de pers wordt in z’n werk belemmerd en belaagd. Het functioneren van ons bestel wordt online ondermijnd. En de rechtbank laat de daders alle ruimte. Dat heet ondermijning.
Met leugens geen punt, sterke column!
Goh Chris journalist is net zo’n beschermde titel als hoer. Iedereen kan het gewoon zijn als ze dat willen.
Ben je nu tegen persvrijheid?
Ik heb geen flauw idee wat je punt hier is. Het gaat om mensen die de orde verstoren en journalisten proberen te intimideren (wat niet gaat lukken). Wat heeft dit met persvrijheid te maken precies?
In de serie Overduidelijke Feiten, vandaag:
1. Het gepeupel is aan de macht (zie PVV, zie X)
2. Nederlanders, die toch al grote moeite hebben om andere, dommere en slecht opgevoede Nederlanders aan te spreken op wangedrag, doen ook nu niets tegen dit rattengepeupel met hun achterlijke praatjes, dus denken de dommen steeds meer dat ze gelijk hebben. Dat is heel besmetttelijk op X.
3. Er zijn in NL best veel mensen die helemaal niks zinnigs te doen hebben, hun hersens totaal hebben laten verweken door niets te leren, en deze hersenverweking ook nog sublimeren in domme en achterlijk middeleeuwse bangheid voor alles wat anders is dan zijzelf. Ik wens ons allen, en vooral jou ook Chris, veel sterkte met dit gespuis.