De leugens van Hendriëlle de Groot

Het is niet mijn gewoonte om over kleine krabbelaars te schrijven. En toch schrijf ik dit verhaal over burgerjournaliste Hendriëlle de Groot. Niet omdat zij nou zo interessant is, maar wel omdat ze symbool staat voor een veel breder probleem. Waar voorheen mensen met een gedegen opleiding, een perskaart en ervaring zichzelf journalist mochten noemen, krijgen we nu steeds vaker te maken met activisten die het vak journalistiek verkrachten voor hun eigen rancuneuze strijd.

De kans is groot dat mijn lezers – en vakgenoten – helemaal niet weten wie De Groot is. Ze schrijft onder meer stukjes voor nepnieuwsmedium De Andere Krant, waar ze vooral wappies en complotdenkers volledig kritiekloos een podium geeft. Op de een of andere rare manier is ze ook nog freelance online-redacteur bij de gratis nieuwswebsite Metro.

Kennelijk ligt de lat daar erg laag.

Mij noemt ze op sociale media steevast een ‘nepjournalist’, maar mevrouw kan officieel geen verslagen maken over rechtszaken omdat ze geen accreditatie heeft voor de rechtspraak.

Haar grootste verdienste is een scriptieprijs.

In 2015 behaald.

Lachwekkend

Meerdere malen stelde De Groot op sociale media dat ik in dienst ben van de macht en ‘geen research doe’. Een wat lachwekkende stelling, want toen De Groot nog scheel in haar wiegje lag te brabbelen, schreef ik al over politici die in de fout gingen, frauderende advocatenkantoren, slapende rechters, een officier die zich vergreep aan een minderjarige jongen en de vreemde strapatsen van oud-topman van Justitie Joris Demmink.

De Groot is niet alleen een ‘journalist’ die ook daadwerkelijk fysiek lijkt op een pen, maar verdomd weinig op heeft met journalistieke codes.

Van der Pols

Zo kreeg ze het recent voor elkaar om – zonder wederhoor overigens – in De Andere Krant complotdenkster en verdachte Fleur van der Pols leeg te laten lopen. Gedwee en zonder wederhoor schreef De Groot op dat Van der Pols groot slachtoffer was van een online pestcampagne, onder meer gepleegd door journalist Chris Klomp.

Ze stond hierbij bepaald niet stil bij de vele stopgesprekken die Van der Pols al heeft gekregen wegens online bedreiging (zo beloofde ze iemand dood te schieten met een vuurwapen) en belaging.

Of over het feit dat deze ‘dame’ – die in een onbewaakt moment lid werd van de NVJ – door diezelfde journalistenbond al snel werd geschorst in afwachting van een royement. Wegens online bedreiging en belaging van een journalist.

Aangiftes

Op de een of andere manier vond De Groot ook niet de ruimte om in te gaan op de vele aangiftes die tegen Van der Pols liggen wegens onder meer online bedreiging, smaad, laster, stalking en doxing. Slechts in een bijzin werd gesteld dat het Openbaar Ministerie inmiddels heeft besloten om Van der Pols ook daadwerkelijk te vervolgen.

Helemaal bizar wordt het als De Groot – niet gehinderd door kennis van zaken – Van der Pols laat oreren over hoe vreselijk het is dat complotdenkers Max van den Berg en Joost Knevel online worden ‘gepychiatriseerd’.

Max van den Berg heeft de officiële diagnose schizotypische persoonlijkheidsstoornis en is verminderd toerekeningsvatbaar. Knevel is zo gek dat het Hof meent dat zijn paranoïde waanstoornis zo met zijn persoon verbonden is dat behandeling helemaal niet meer gaat helpen.

Om dan maar even te zwijgen over het gegeven dat Van der Pols online niet schroomt om mij een ‘kanker zieke verknipte psychopaat’ te noemen die totaal mishandeld moet worden.

Over psychiatriseren gesproken.

Inbreekster

Het is alsof je een serie-inbreekster leeg laat lopen over haar heldhaftige strijd tegen woninginbraken, hoe vreselijk het wel niet is dat de politie het toch steeds op haar heeft gemunt en de vreselijke ‘pestcampagne’ van bestolen buurtbewoners die niet zo blij zijn dat hun huizen steeds weer leeggeroofd worden.

Of alsof je een vrouw met een eetstoornis uitgebreid aan het woord laat over de positieve effecten van gezond eten.

Mevrouw De Groot staat zich er zelf nogal op voor te leven naar het Christendom. Ik vraag mij echter af hoe goed ze de Bijbel kent.

Neem nooit leugens in de mond, laat geen bedrog over je lippen komen.
Spreuken 4:24

Wie rechtvaardig is, kiest het juiste woord, een goddeloze neemt slechts leugens in de mond.
Spreuken 10:32

Maar het wordt gekker.

Fakkeldreiger

De Groot schreef over fakkeldreiger Max van den Berg (twee keer veroordeeld, onder meer wegens bedreiging en online smaad) waar ze hem kritiekloos liet zeggen dat ‘we in een pedoland leven’ en hem leeg liet lopen over ‘pedo’ Sidney Smeets (kennelijk weet De Groot niet dat vermeende seksuele contacten met 16-jarigen niets te maken hebben met pedofilie en zelfs wettelijk zijn toegestaan).

In het stuk stonden een aantal storende onwaarheden en toen ze daarmee werd geconfronteerd, gaf ze aan dat het Van den Berg zelf was die deze onwaarheden had geschreven.

Ja, dat leest u goed.

Mevrouw de journaliste liet de veroordeelde crimineel Van den Berg een deel van haar stuk schrijven. Ik zou zelf niet weten hoe je je nog verder kunt diskwalificeren als ‘journalist’. Iedere hoofdredacteur zou je subiet een kartonnen doos uitreiken om je spullen te pakken en het pand voorgoed te verlaten.

Uiteraard heb ik De Groot op een gegeven moment gevraagd waarom ze zonder wederhoor klakkeloos leugens over mij schrijft. Haar antwoord was stuitend: het stond toch gewoon allemaal op X?

Smeets

Gisteren maakte De Groot het ook weer erg bont door advocaat Sidney Smeets te verwijten een verdienmodel te maken van zijn juridische strijd tegen lasteraars. Volgens de ‘dame’ was er een ‘einde gekomen’ aan dit model omdat lasterneuroloog en boegbeeld van obesitas Nederland Jan Bonte vrij was gesproken.

In een overigens genuanceerd arrest, waar zeker niet staat dat iemand koppelen aan kindermisbruik toegestaan is. Er is zelfs sprake van een technische vrijspraak (waar eerder nog een veroordeling volgde door de rechtbank) door een gebrekkige tenlastelegging.

U begrijpt het al: geen letter over de zes mensen (waaronder haar held Max van den Berg) die in de tussentijd werden veroordeeld na een aangifte van (onder meer) Smeets.

Een succesvolle advocaat overigens die in een dag werken meer geld zal verdienen dan De Groot in drie maanden en echt niet zit te springen om het doen van aangiftes. Ik weet waar ik over praat: aangifte doen is beslist geen verdienmodel.

Sterker nog: het kost alleen maar geld. Het misgelopen uurtarief van een strafrechtspecialist ligt iets hoger dan de twaalf euro die De Groot krijgt voor een stukje, zullen we maar zeggen.

Verkrachting

Ik wacht overigens nog op een tweet van De Groot waarin ze stelt dat een slachtoffer van verkrachting een verdienmodel maakt van haar strafzaak, omdat de dader een schadevergoeding moet betalen.

Nu kunt u denken: wat moet ik met informatie over een onbekende, snel radicaliserende vrouw die aan de lopende band leugens verkoopt?

Dat zal ik u vertellen.

Objectiviteit

Omdat ze onderdeel is van een bredere beweging van zichzelf journalist noemende lieden die stuk voor stuk geen enkele objectiviteit of neutraliteit kennen. Ik schreef al eerder zijdeling iets over Djamila le Pair (ook De Andere Krant) , die al maanden als een kwijlende fangirl achter oplichter Karim Aachboun aan loopt. Deze wandelende leugenmachine schreef bijvoorbeeld met droge ogen op dat NAVO-baas Mark Rutte hem een schikking had aangeboden van drie miljoen euro.

Detail: die schikking bestaat niet en is er ook nooit geweest. Behalve in het liegende hoofd van Aachboun.

Leugens

Het probleem is nu dat er mensen zijn die de onbeperkte litanie aan leugens van De Andere Krant geloven. Die echt denken dat het coronavaccin een gifprik is, bedoeld om genocide te plegen op de eigen bevolking. Er zullen mensen zijn die denken dat Karim Aachboun een echte held is, in plaats van een ordinaire oplichter.

En er zullen zelfs ook een paar mensen zijn die denken dat Van der Pols weerloos slachtoffer is, in plaats van een dader.

Wat De Groot en haar partners in crime doen is helemaal geen journalistiek, maar onversneden propaganda. Geschreven door rancuneuze lieden, die opvallend genoeg vaak een verleden in de Ggz hebben en zich ook nog eens vaak vals ‘klokkenluider’ noemen.

Het is gemakzuchtig en kwaadaardig inspelen op de irrationele angsten van sommige mensen.

Stem

Volgens De Groot zelf – die ooit in mijn dm hypocriet om steun vroeg als ‘vakgenoot’ – wil ze louter mensen een podium geven ‘die anders geen stem hebben’.

Wat dat betreft heb ik wel een advies voor haar:

In plaats van kritiekloos de meest walgelijke leugens door te pompen van mensen die zich bij herhaling strafbaar gedragen; interview eens de slachtoffers van de complotdenkers. De jonge vrouw bijvoorbeeld die haar leven in elkaar zag storten omdat idioten zoals Huig Plug volledig ten onrechte beweerden dat ze was verkracht door haar satanische vader.

Praat eens voor De Andere Krant met mensen die volledig ten onrechte bij voortduring neer worden gezet als kindermisbruikers.

Dat is namelijk pas een online pestcampagne.

Lasterkanon

Of doe het anders en stel eens wat kritische vragen aan lasterkanon Jan Bonte, in plaats van hem als een trillende fangirl te feliciteren met zijn vrijspraak. Want waarom wenste Bonte een twitteraarster eigenlijk kanker?

Waarom zei hij dat Louis van Gaal als karma – voor het feit dat hij zijn spelers adviseerde om zich te laten vaccineren – kanker had gekregen?

Als je dan stelt dat je zo kritisch bent, waar blijven die vragen dan?

Bedonderen

Ik zal die vragen wel even voor haar beantwoorden.

Omdat het haar geen zier boeit. Ze komt helemaal niet op voor mensen die slachtoffer worden. Laat staan dat ze die mensen een podium wil bieden. Wat ze doet is naadloos schrijven in de geest van De Andere Krant. Met steeds hetzelfde thema: de overheid is de duivel, echte journalisten liegen u voor, er is een duistere agenda van het WEF, de rechtspraak en het Openbaar Ministerie zijn corrupt en eerlijke, hardwerkende mensen worden massaal bedonderd.

Een beetje integere journalist zou never nooit niet voor De Andere Krant willen werken. En dat doen ze ook niet.

De harde werkelijkheid is natuurlijk dat het De Groot en haar mede burgerjournalisten zijn die mensen weten te bedonderen. Die daders probleemloos en kritiekloos neerzet als slachtoffers. Die een valse werkelijkheid neertikken omdat ze in de echte wereld van de journalistiek niet mee kunnen komen.

Onzin

En dat is dus een probleem van deze moderne tijd. ‘Journalisten’ als De groot en Djamila le Pair  zouden bij echte kranten en nieuwsmedia nooit serieus aan de bak komen. Of louter ter vulling van vrijgevallen gaten. Omdat je bij echte kranten namelijk afgerekend wordt op het verspreiden van nepnieuws, omdat er hoofdredacteuren en redactiechefs zitten die je niet weg laten komen met kwaadaardige onzin.

Maar anno 2026 kan iedere droplul zichzelf journalist noemen en zelfs een podium krijgen op dat geweldige internet. Perskaarten zijn niet meer nodig, lidmaatschap van de NVJ wordt afgedaan als ‘slaafs’ en met journalistieke codes vegen ze hun gat af.

Passie

Een passie om gedegen en goed onderbouwde verhalen te publiceren waar je je voor kunt verantwoorden, ontbreekt volledig. De insteek is helemaal niet om uit te zoeken hoe iets zit, maar om blind activisme te verkopen als ‘journalistiek’.

Dus nee De Groot en partners in crime, jullie zijn geen journalisten. Jullie zijn activisten. En dat is allemaal prima, maar verkoop het dan voor wat het is en houdt de schijn niet op:

Activisme.

Blind en schadelijk activisme.

Waardeer dit artikel!!

Als je dit artikel waardeert en je waardering wilt laten blijken met een kleine bijdrage: dat kan! Je kunt mij ook met een vast bedrag per maand steunen: klik dan hier. Zo help je onafhankelijke journalistiek in stand houden.

Mijn gekozen donatie € -

 

Delen

Eén reactie

  1. Behalve het bodyshamen ( doe dit niet! ) wederom een pakkend en goed verhaal.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *