Je hoort mensen wel eens zeggen dat het raar kan lopen in het leven.
Die mensen hebben gelijk.
Neem nu het leven van de 50-jarige Maurice uit Winschoten. Vader van drie.
Maurice was jarenlang een gewaardeerde onderwijsassistent op een school in Leek. Zijn collega’s vonden hem een prettige man. In het contact met de leerlingen was hij altijd correct.
Niets te klagen.
Tot het zomerkamp in Appelscha.
Daar vonden leerlingen op de laptop van de onderwijsassistent gekke plaatjes. Kinderpornografie. Twee foto’s en twee filmpjes. Over de inhoud valt niet te discussieren.
Maurice werd geschorst. Aangegeven bij de politie en later ontslagen. Justitie stuurde hem een dagvaarding en Maurice moest noodgewongen op zoek naar ander werk. Omdat hij na een schikking met de schopol uiteindelijk zelf ontslag nam, kon hij fluiten naar een uitkering.
Nu staat hij in een fabriek acht uur per dag aan de lopende band houtwerk te sorteren. Het werk sloopt zijn rug, maar Maurice moet door. Zonder zijn loon kan hij de alimentatie, die ondanks zijn devaluatie geen cent naar beneden is bijgesteld, niet betalen. Maurice ziet het ongeschoolde baantje als een straf.
Goed, rechtbankverslaggever. Wat is je punt? Iemand die de fout in gaat, moet daar de consequenties ook van nemen. Wat is het probleem? Had ie allemaal maar eerder moeten bedenken. Bijvoorbeeld toen hij die walgelijke rommel op zijn laptop had gezet. Zijn werkcomputer notabene.
Mijn punt is dat Maurice een verklaring heeft voor de kinderporno en dat justitie die verklaring niet eens weerlegt.
Maurice kreeg vier jaar geleden van een leerling een muziekdvd. Ruim 4,5 gigabyte aan muziekbestanden, bedoeld en gebruikt voor de discofeestjes op school. Twee jaar geleden vond hij op die dvd kinderporno. Een poging de ongewenste bestanden te verwijderen, zorgde voor een laptopcrash. De dvd verdween in een la.
En dook pas weer op in Appelscha.
Ik wil hier op deze plek niet beweren dat het excuus van Maurice het echte verhaal is. Dat weet ik niet.
Wat ik wel weet is dat justitie het verhaal niet tegenspreekt. Zelfs denkt dat het op onderdelen best zo gegaan kan zijn. En ook best wil toegeven dat Maurice niet zelf actief op zoek is gegaan naar kinderporno.
Maar hij had simpel beter zijn best moeten doen om de illegale bestanden van de dvd te krijgen. Dat neemt justitie hem kwalijk.
Wat volgt is een eis van 30 uur werkstraf. Omdat justitie ook wel begrijpt dat dit een bijzondere zaak is.
Maar het gaat Maurice helemaal niet om de werkstraf. Hij voelt zich onschuldig en dan is zelfs een werkstraf van een seconde een klap in het gezicht.
Ik kan me de frustratie van deze man heel goed voorstellen. Hij kent de naam van de leerling niet meer die hem ooit die vermaledijde muziekdvd gaf. Hij weet wel dat de school nog een foto heeft, waarop hij te zien is. Maar de foto staat op de schoolserver en zijn voormalige werkgever geeft hem geen toestemming hier onderzoek naar te laten doen. De politie is er voor zover ik weet in ieder geval niet naar op zoek geweest.
Nogmaals. Ik weet niet of het verhaal van Maurice klopt.
Maar als het wel zo is, dan heeft hij alle recht om zich slachtoffer te voelen.
Volgens mij is het technisch niet mogelijk om bestanden van een DVD te verwijderen, dus dat kan ‘m moeilijk aangerekend worden. Beetje raar van justitie.
Wel had ‘ie natuurlijk gewoon de DVD moeten wegdoen toen ‘ie het ontdekte. Maar ja, zuur is het wel.
@michiel: op zich is het wel mogelijk. Gewoon de legale muziekbestanden van de dvd halen en op nieuwe dvd branden en daarna een nieuwe dvd branden. Daar doelt justitie een beetje op.
Je kunt dus blijkbaar iemand een oor aan naaien door hem een DVD met muziek kado te doen (of in zijn tas te stoppen) waar stiekum wat kinderporno op is gezet en die dan toevallig door een ander (handlanger) laten ontdekken . Best wel eng idee eigenlijk.
DVD had ik acuut vernietigd op het moment dat ik er achter zou zijn gekomen dat tussen al die bestanden kinderporno zat en met degene die mij die DVD had gegeven zou ik eens een hartig woordje gaan praten.
Ik heb toch medelijden met deze man en zijn lot is bepaald niet benijdenswaardig, maar onze maatschappij gaat bij kinderporno nou eenmaal op tilt en bij de strafmaat gaat het er soms fors aan toe, Daarbij komen dan nog allerlei bijkomende straffen en sancties. Naast boetes, werkstraffen, detenties, therapiën komt het vaak tot verlies van werk en inkomen, het huwelijk op de klippen, huis kwijt (gedwongen of niet), de totale verachting van en de uitstoting uit de samenleving, geen kontakt meer met de eigen kinderen, vereenzaming, lichamelijk en geestelijk geweld. Al met al niet mis voor 2 foto’s en 2 filmpjes.
En ja Jaap: Opzetjes zijn altijd mogelijk en dat is ook altijd zo geweest, alleen de vorm van de opzet veranderd met de tijd, niet het wezen ervan.
@gerrit: deels mee eens.
De strafmaat is tot nu toe niet zo heel erg fors. Alhoewel celstraffen wel in opkomst zijn, is het nog steeds de werkstraf die fier aan kop staat.
http://www.stopkindersex.com/?p=7631
Goed artikel, heb ‘m geplaatst met link op onze site.
Grtz.
Dit vind ik inderdaad een behoorlijk eng idee.
Dat iemand zo zijn baan en leven (want iemand die van kinderen zijn baan maakt, leeft daar ook voor) kan verliezen, voor iets dat hij wellicht niet eens gedaan heeft. Met geen kans op vervangend werk want zo’n VOG krijgt hij de komende 20 jaar al niet meer.
In het minst erge geval (rechtvaardig gezien) was het inderdaad zíjn kinderporno; dan nog heeft hij, in dat geval, niemand direct kwaad gedaan. Tenminste, als die plaatjes alles was, dan denk ik dat je daarvanuit kan gaan. Plaatjes zijn alom in circulering, en zelden is er van een direct contact met een kp-“maker” sprake. In dit meest ‘rechtvaardige’ geval (straf voor ‘misdaad’) heeft hij zijn hele werk en leven verloren, om het bezit van enkele kinderporno-bestanden, zonder ooit iemand kwaad te hebben gedaan. Ook dat vind ik kwalijk. Dan is een straf terecht, maar is de straf simpelweg véél te hoog.
Het is vooral de hardheid van de VOG die een ENORME kloof maakt tussen enerzijds zaken waar twijfel is over schuld, en/of waar de straf klein zou moeten zijn, en anderzijds de zwaardere zaken. Zoals in dit geval, wel schuldig, maar enkel 30 uur taakstraf omdat het om zeer weinig bestanden ging en de omstandigheden raar waren; daar komt echter een heel breed werkverbod van 20 jaar bovenop, het niet langer kunnen krijgen van een VOG, en in kinderwerk is dit behoorlijk ingrijpend. Vooral bij het per ongeluk of niet grootschalig verkregen hebben van kinderporno-materiaal (tenminste zonder daarbij direct met kp-makers te maken gehad te hebben), kan een 20-jarig-werkverbod gigantisch over-the-top zijn. Het is voor een rechter echter niet mogelijk om lager te straffen; hij kan licht straffen – 20 jaar werkverbod inbegrepen – of helemaal níet straffen. Er is geen tussenweg. En in uitzonderlijke, rare en/of bijzonder lichte zaken die wél in dit gebied vallen, lijkt me dit problematisch. Er zou wel een tussenweg moeten kunnen zijn. De VOG is te hard in dit soort zaken waar de schuld onduidelijk of in het ergste geval marginaal of wellicht onproblematisch is.
Wat ik denk dat er met de VOG moet gebeuren: de VOG is een Verklaring omtrent het GEDRAG. Deze is in het leven geroepen om een extra soort garantie te geven voor de veiligheid van kinderen onder toezicht van kinderwerkers (of taxi-passagiers bij taxi-chauffeurs, die soms ongelukken hebben veroorzaakt). Het gaat echter nog altijd om GEDRAG. In het geval van kinderen is het idee: als je ook maar één keer iets fouts met ze doet, ben je niet meer met ze te vertrouwen. Een begrijpelijke conclusie. Echter in gevallen waar “iets fout doen” helemaal niet zo duidelijk is, of wanneer het om dingen als kinderporno gaat, zit er eigenlijk iets scheef. Neem deze man: vele jaren werkervaring, nooit iets fout gedaan, kleine hoeveelheid kinderporno aangetroffen. Is dit nou een hard bewijs, of zelfs ook maar een aanleiding, om te geloven dat zijn GEDRAG rond kinderen problematisch is? Het lijkt me niet; hij heeft zich al die jaren wel bewezen, dat hij zich kan gedragen rond kinderen.
Conclusie: in het geval van “lichtere” of “dubieuze” zaken, en als ik héél hard ben ook álle kinderporno-zaken waar het slechts om bezit van kinderporno gaat, moet overwogen worden van het VOG-verbod af te zien. Er moet gekeken worden naar de waarschijnlijkheid dat het vertrouwen in het geding is gekomen, en daarmee tenminste ook naar de werkervaring van de persoon in kwestie. Iemand die kinderporno bezit/bezat, maar nóóit iets fouts met kínderen heeft gedaan in vele jaren werkervaring; tot in hoeverre is zo iemand een gevaar voor die kinderen?
Als bewezen is dat iemand probleemloos met kinderen om kan gaan, en er geen [i]directe aanleiding[/i] is om te geloven dat dat anders zou zijn (kinderporno is een [i]indirecte[/i] aanleiding! Ontucht of ander ‘wangedrag’ is [i]direct[/i]), moet wellicht van een VOG-verbod worden afgezien. Als de omstandigheden van schuld dubieus zijn, moet men wellicht een oogje in het zeil houden, maar ook zeker de mogelijkheid dat er niets aan de hand is — ook in die gevallen, en dit artikel is een combinatie van beide, denk ik dat wellicht van een VOG-verbod moet worden afgezien, omdat het zo ingrijpend is.
My bad voor de tags, ik dacht dat ik die hier kon gebruiken. [i]schuingedrukt[/i] moest schuingedrukt zijn.
Tja, als die man z’n naam Mr.Tonino was
en zijn beroep officier van justitie dan zou het een andere zaak zijn. Dan zet je je (werk)computer gewoon aan de straat.
Of je bent rechter, je heet Mr.Fernhout en een monteur vindt onder je vloer kinderporno.
Dan mag het om honderden of zelfs duizenden plaatjes gaan.
@ Martijn: misschien gaat het niet om het ‘daadwerkelijke’ gevaar maar om het risico op gevaar?
@ krijnen: een beetje pedo leert dóór, da’s wel zo safe 🙂